DLACZEGO WŁOSKI?
Dlaczego warto uczyć się języka włoskiego?
- L’italiano jak Włosi nazywają swój język jest językiem urzędowym wśród ponad 60 mln mieszkańców Italii, Szwajcarii, San Marino, Watykanu oraz wyspy Istrii, należącej do Chorwacji i Słowenii. Używany jest również we Francji (szczególnie na Korsyce) i na Malcie. Można się porozumieć nim w byłych koloniach włoskich: Albanii, Erytrei, Etiopii, Libii i Somalii, jak również w skupiskach emigracji włoskiej w Australii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Tunezji.
- Dlaczego dziś tak wiele osób uczy się włoskiego? Mimo dużego znaczenia politycznego i ekonomicznego innych języków, liczba osób uczących się włoskiego stale rośnie ( również w krajach, do których nie dotarli imigranci z Włoch). Najczęstszą motywacją do nauki jest chęć kulturowego wzbogacenia się, której towarzyszą potrzeby zawodowe, naukowe, turystyczne lub sprawy uczuciowe. Język włoski zajmuje istotną pozycję jako język techniczny w biznesie i międzynarodowej ekonomii. Włochy są światowym liderem w projektowaniu wnętrz, modzie i grafice. Tylko w języku włoskim znajdziesz najwięcej informacji odnoszących się do tych dziedzin. Znajomość włoskiego jest dlatego szczególnie ważna dla osób, które pracują w świecie biznesu, zajmują się sztuką, modą i technologią.
- Włoski jest niezmiernie prosty. Zwłaszcza na początku nauki - wręcz uderza łatwość tego języka. Nie ma odmiany rzeczowników (tzw. deklinacji), tak jak w języku polskim, pytania tworzymy przez zmianę intonacji - nie zmieniamy szyku w zdaniu, są tylko dwa rodzaje gramatyczne (męski i żeński, brak nijakiego), konstrukcja czasu przeszłego nie jest zbyt skomplikowana. Niektórzy mogliby powiedzieć: No dobrze, ale w angielskim też nie ma deklinacji, występuje szczątkowa koniugacja (odmiana czasowników)...Na korzyść włoskiego przemawia jednak jeszcze jeden fakt: wymowa. Jest prosta - wystarczy nauczyć się pewnych zasad i załatwione - jesteśmy w stanie przeczytać i wymówić wszystkie słowa - niezależnie od tego, czy je znamy, czy też nie. Wymowa angielska jest znacznie trudniejsza - jak widzimy jakieś słówko po raz pierwszy, mamy często kłopoty z jego wymówieniem. Poza tym angielski naszpikowany jest ogromną ilością trudnych głosek. Tymczasem włoski nie posiada żadnych dziwnych i ciężkich do wymówienia dźwięków.
- Język włoski, ze względu na swą melodyjność, jest uważany za jeden z najpiękniejszych języków świata. Zresztą z tego słynie... włoski to nie słowa, to melodia. Jest miły dla ucha. Włosi zwracają dużą uwagę na akcenty i intonację. Dbają o brzmienie języka. Nie ma tam żadnych zgrzytów i plątaniny języka.
- Kultura Włoch - jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Warto poznać włoskie zwyczaje, tradycję, styl życia oraz mentalność. Wówczas można zaczerpnąć z tej nowej obyczajowości i sposobu myślenia coś dla siebie, coś zupełnie nowego i innego, ale całkiem wartościowego. Tym samym, stajemy się wewnętrznie bogatsi, a nasze życie jest po prostu lepsze, bardziej świadome. Poznając inną kulturę, mamy szanse lepiej poznać i zrozumieć swoją własną. Wiele osób mieszkających za granicą z pewnością o tym wie. A język - jest nieodłącznym elementem kultury. Język włoski jest również ściśle związany ze sztuką: malarstwem renesansowym, rzeźbą, architekturą i literaturą, dlatego też, aby lepiej ją poznać, najlepiej mówić po włosku. W języku włoskim znajdziesz także największą ilość słów opisujących produkty żywnościowe, a kuchnia włoska znana jest na całym świecie.
- Nowa wiedza jest zawsze przydatna. Chcąc nauczyć się języka obcego, musimy poznać przede wszystkim obce słówka. To oczywiste. W przypadku włoskiego, mamy dodatkową korzyść - przy okazji nauki tego języka, możemy poszerzyć zakres używanych przez nas polskich słów. Wynika to z tego, że włoski bazuje na łacinie, a ogromna ilość łacińskich wyrazów funkcjonuje w języku polskim, tyle, że głównie zadomowiły się one w terminologii specjalistycznej (np. medycznej, prawnej).
- Dodatkowy język jest zawsze cenny. Lepiej znać dwa lub trzy języki niż tylko jeden. Poza tym, im więcej języków znamy, tym łatwiej jest nam nauczyć się kolejnego. A przy znajomości francuskiego, włoski to pestka. Języki te są bardzo podobne, ponieważ należą do tej samej grupy językowej, tak jak polski i czeski. Zatem, nie ma na co czekać, tylko czym prędzej zapisać się na kurs włoskiego!
Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu