» Strona główna \ Aktualności

Aktualności

01.10.2019 Jak pomóc dziecku zdać egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego?

Rozpoczynamy nowy rok szkolny, który dla części uczniów zakończy się pierwszym poważnym sprawdzianem w życiu. Zastanawiacie się jak pomóc swojemu dziecku aby z łatwością i bez stresu zdało egzamin ósmoklasisty z angielskiego? Po pierwsze, trzeba poznać formułę samego egzaminu, z czego się składa i jak będą wyglądać zadania egzaminacyjne. Następnie sprawdzić stan wiedzy dziecka, aby wiedzieć nad czym trzeba jeszcze popracować i w końcu intensywna, regularna powtórka materiału.

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego trwa 90 minut. Uczniowie z opinią o dysleksji mają wydłużony czas pracy max. o 45 min. W arkuszu egzaminacyjnym znajdziecie od 45 do 55 zadań otwartych i zamkniętych. Zadania otwarte to takie, w których samodzielnie formułuje się i zapisuje wypowiedzi. Zazwyczaj wymagają udzielenia odpowiedzi w postaci jednego lub kilku słów, liczby, uzupełnienia zwrotu, zdania lub fragmentu tekstu. Natomiast zadania zamknięte to takie, których rozwiązanie polega na wybraniu odpowiedzi z kilku podanych np. zadania wielokrotnego wyboru, zadania typu prawda – fałsz czy zadania na dobieranie.

Co znajdziecie w arkuszu egzaminacyjnym?

1. Rozumienie ze słuchu – to krótkie teksty odtwarzane dwukrotnie z płyty CD wraz z instrukcjami w języku polskim. Stanowią 20 – 25% wyniku egzaminu.

2. Znajomość funkcji językowych – to zadania które sprawdzają znajomość reagowania na wypowiedzi. Zadania te oparte są zwykle na krótkich tekstach, materiale obrazkowym lub krótkich wypowiedziach odtwarzanych z płyty CD, wraz z instrukcjami w języku polskim. Zadania te stanowią 15 – 20% wyniku egzaminu.

3. Rozumienie tekstów pisanych – to zadania sprawdzające umiejętności i wiadomości rozumienia tekstów pisanych. Mogą opierać się na tekstach adaptowanych, oryginalnych lub materiale obrazkowym. Zadania te stanowią 25 – 30% egzaminu.

4. Znajomość środków językowych – to zadania sprawdzające znajomość słownictwa i gramatyki bazujące na pojedynczych zdaniach lub krótkich tekstach oraz materiale obrazkowym. Zadania te stanowią 15 – 20% wyniku egzaminu.

5. Wypowiedź pisemna – to zadanie polegające na napisaniu krótkiego tekstu informacyjnego np. notatki, ogłoszenia, zaproszenia czy wpisu na blogu. Jest to jedyne zadanie otwarte bez możliwości wyboru. Zdający otrzymuje początek wypowiedzi wraz z trzema podpunktami, które powinien rozwinąć w wypowiedzi ( 50 – 120 słów) oraz instrukcje w języku polskim. Zadanie to stanowi 20% wyniku egzaminu.

Regularność i planowanie!

W przygotowaniach do egzaminu z pewnością ważna jest systematyczność i stworzenie solidnego planu powtórek. Pomóż dziecku rozplanować działania, aby były jak najbardziej owocne, dzięki czemu będzie miało czas na powtórki lub naukę danego zakresu materiału. Poza tym, potrzebna jest również spora dawka motywacji i samozaparcia. Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest udanie się na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty, gdzie zajęcia prowadzone są w małych grupach, wśród rówieśników, w miłej i przyjaznej atmosferze. Kurs w KCJO to przygotowanie do egzaminu bazujące na różnorodnych typach zadań zarówno otwartych jak i zamkniętych rozwijających poprawną i skuteczną komunikację oraz oswojenie uczniów ze strukturą testu, strategiami egzaminacyjnymi oraz schematami rządzącymi kluczem ocen.

Sprawdź czy zdasz egzamin ósmoklasisty!

Pobierz zestaw zadań, dzięki któremu w łatwy sposób Twoje dziecko sprawdzi się z zakresu znajomości środków językowych, czyli gramatyki i słownictwa.

Pobierz PDF

Zadbaj o odpoczynek!

Mimo ciężkiej pracy, jaką będzie wykonywało Twoje dziecko w tym roku, a Ty wraz z nim – znajdźcie czas na relaks i odpoczynek. Świętuj ze swoim dzieckiem każdy sukces pokazując, że doceniasz jego wysiłek i pracę.

Powodzenia!

 

http://kcjo.pl/angielski/egzamin-osmoklasisty

Wpisy

 • 14.11.2019

  25 smacznych zwrotów, aby rozmawiać z dzieckiem o jedzeniu po angielsku.

  Czytaj więcej
 • 01.10.2019

  Jak pomóc dziecku zdać egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego?

  Czytaj więcej
 • 04.09.2019

  Bariera językowa – jak ją przełamać?

  Czytaj więcej
 • 23.08.2019

  Jak przeżyć ustny egzamin maturalny?

  Czytaj więcej
©2003-2017 Konińskie Centrum Języków Obcych tel. 63 242 30 08 info@kcjo.pl